اگر شما از قشر تحصیل‌کرده جامعه هستید و شغل مورد نظرتان را هنوز پیدا نکرده‌­اید، می‌­توانید به ثبت شرکت دانش بنیان فکر کنید! شرکتی که نیاز به سرمایه چندانی ندارد و با حضور افراد تحصیل‌کرده و باهوش، به درآمد خوبی خواهد رسید.

در واقع با ثبت شرکت دانش بنیان، هدف اصلی تولید کالا نخواهد بود، یعنی نیازی به زمین یا تجهیزات خاصی هم ندارد. به عبارتی افراد تحصیل‌کرده با استفاده از اطلاعاتشان، به بررسی طرح­‌های صنعتی تا مرحله اجرا می­‌پردازند. که دغدغه‌­های اصلی شرکت محسوب است.

هدف از تأسیس شرکت دانش بنیان چیست؟

ثبت شرکت­ دانش بنیان با هدف:

 1. افزایش علم، ثروت و توسعه اقتصاد بر پایه دانش،
 2. استفاده بهینه از پتانسیل­‌های دانشگاه­‌ها و موسسات پژوهشی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات،
 3. تحقق اهداف علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، تجاری سازی نتایج تحقیق،
 4. توسعهکار در سطح جامعه به منظور طراحی و تولید کالا و خدمات محصولات دانش بنیان.

شرایط ثبت این شرکت چیست؟

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می­‌شوند و دارا بودن شرایط در هر دو دسته برای متقاضیان الزامی است:

شاخص­‌های عمومی

(حداقل دو سوم از اعضای هیات مدیره شرکت، باید دست کم دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند)

 1. حداقل مدرک کارشناسی،
 2. حداقل ۳ سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی،
 3. حداقل یک اختراع ثبت شده در مسابقات داخلی یا یک اختراع بین المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت،
 4. حداقل نیمی از درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته شرکت، ناشی از فروش فناوری، کالا و یا خدمات دانش بنیان آن شرکت از طریق قرارداد باشد.
 5. حداقل ۶ ماه سابقه بیمه پرداختی برای حداقل ۳ نفر از کارکنان تمام وقت شرکت،

شاخص‌­های اختصاصی

 1. حوزه‌­هایی که وجود کالاهای دانش بنیان و یا فناوری برتر در آنها وجه غالب را دارد و متوسط فعالیت­‌های تحقیق و توسعه درآنها بیشتر از سایر حوزه­‌های فناوری و صنعتی است. مانند حوزه­‌های فناوری زیستی (پزشکی، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست)، فناوری نانو (محصولات و مواد)، فوتونیک و اپیتک (مواد قطعات و سامانه­‌ها)، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌­افزارهای کامپیوتری، انرژ‌ی­‌های نو (هسته‌­ای و تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی، بیومس و …) دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و هوافضا (پرنده­‌ها، ماهواره­‌ها و موشک‌­ها)
 2. سایر حوزه­‌ها و بخش‌­هایی که وجود کالاهای دانش بنیان در آنها غلبه ندارد، اما رسوخ فناوری‌های برتر و ظهور محصولات دانش بنیان در آنها مشاهده می‌شود. (نظیر نفت و گاز، عمران و حمل و نقل، برق، معدن کشاورزی، آب و هوا)

مدارک لازم برای ثبت شرکت دانش بنیان

 1. رزومه شرکت،
 2. آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور،
 3. آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا.

چگونگی انجام پروسه ثبت شرکت دانش بنیان

 1. ثبت شرکت به صورت عادی در اداره ثبت شرکت­‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،
 2. مراجعه به سایت http://www.daneshbonyan.ir و ثبت نام جهت دانش بنیادی نمودن شرکت و استفاده از مزایای مورد نظر قانون حمایت از ثبت شرکت­ دانش بنیان،
 3. در صورتی که شاخص‌­های موجود در آیین نامه تشخیص صلاحیت شرکت­‌ها و موسسات دانش بنیان شامل حال شما می­‌شود، بعد از طی مراحل ارزیابی از طریق کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت­‌های دانش بنیان و نظارت بر اجرا، تایید می­‌شود.
 4. معرفی به صندوق نوآوری و شکوفایی تا طرح خود را به آن صندوق ارائه کنند و از تسهیلات مربوطه با توجه به اساسنامه صندوق استفاده نمایند.
 5. متقاضیان به کمک فرم ارائه شده در سایت مخصوص شرکت‌­های دانش بنیان، باید برای تکمیل فرم درخواست اقدام کنند.
 6. در ادامه کلیه اطلاعات مربوط به سهامداران و اعضای هیئت مدیره و رزومه شرکت و اطلاعات افراد درون سازمان بررسی و مشخص می­شود که آیا شرکت شامل ثبت شرکت دانش بنیان می­‌شود یا خیر.
 7. در پایان متقاضی ثبت شرکت دانش بنیان پس از تولید کالاها و خدمات بر مبنای آیین نامه مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می­‌توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند.
 8. در صورت نیاز به تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند. اما قبل از آن، برای تشخیص صلاحیت استفاده از تسهیلات، باید کلیه اطلاعات لازم، جهت ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان، توسط معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت در این سامانه ثبت شود.

سخن آخر

ثبت شرکت دانش بنیان برای افراد تحصیل‌کرده و نخبه پیشنهاد می­‌شود، زیرا همانطور که می­‌دانید بازار کار مناسبی برای آنها وجود ندارد. از طرفی خیلی از آنها ایده­‌های بزرگی دارند، اما بستر مناسبی برای به اجرا درآوردن آن ندارند.

بنابراین اگر ایده یا طرحی دارند به راحتی با موسسه ثبت شرکت می­‌توانند آن را به مرحله اجرا برسانند، پس فرصت را از دست ندهید و اقدام کنید.