ثبت شرکت رایانه­‌ای – در چند سال گذشته با پیشرفت چشمگیر دنیای الکترونیک و فناوری اطلاعات (IT)، ثبت شرکت های کامپیوتری نیز پیشرفت زیادی داشته است.

چرا؟ چون به دنبال گسترش دنیای “IT” افراد به سمت استفاده از اینترنت روی آورند و شرکت­‌ها و سازمان‌­های دولتی نیز برای انجام پروژه‌­های خود به اینترنت احتیاج داشتند.

در چنین شرایطی ممکن بود مشکلات بسیاری به وجود بیاید و کار سازمان­‌ها و … مختل شود و از آنجایی که همگی در این زمینه متخصص نبودند، صحبت از ثبت شرکت کامپیوتری به میان آمد.

شرکت رایانه‌­ای به چه شرکتی گفته می‌­شود؟

ثبت شرکت رایانه‌­ای به معنای آغاز فعالیت شرکتی است که حوزه فعالیت آن در زمینه کامپیوتر است، یعنی سخت‌­افزار، نرم­‌افزار  و … .

همانطور که می­‌دانید دو دسته ثبت شرکت وجود دارد، به نام­‌های تجاری و غیر تجاری یا موسسه­‌ها. شرکت­‌های کامپیوتری از جمله شرکت­‌هایی هستند که در زیر مجموعه هر دو نوع شرکت قابلیت ثبت دارند.

زیرا یک شرکت رایانه­‌ای هم می‌­تواند فعالیت تجاری داشته باشد و هم در زمینه آموزش کار کند، اما سوالی که مطرح می­‌شود این است که کدام یک بهتر است؟

پیشنهاد ما این است، از آنجایی که شرکت­‌های تجاری درآمد بیشتری دارند، شما نیز برای ثبت شرکت به صورت تجاری اقدام کنید.

چرا تجاری؟ چون به راحتی با کار بر روی پروژه­‌های تیمی، سمینار و طرح­‌های IT می­‌توانید به درآمد خوب برسید، علاوه بر آن امکان خرید و فروش قطعات کامپیوتری و … نیز برای شما وجود دارد.

در ضمن با ثبت شرکت رایانه‌­ای به صورت تجاری امکان اخذ گرید نیز وجود دارد تا به واسطه آن بتوانید در مزایده‌­های دولتی و سازمانی نیز شرکت کنید.

گرچه این نکته را نیز فراموش نکنید که ثبت و اداره یک موسسه راحت­‌تر است، در حالی که ثبت یک شرکت پیچیده‌­تر است، اما سودآوری بیشتری دارد.

قوانین ثبت شرکت رایانه‌­ای چیست؟

شرکت رایانه‌­ای مثل هر شرکت دیگری، شرایط و ضوابط خود را دارد که در قالب نکات زیر به شما یادآور می­‌شویم:

نکته اول- بررسی در خواست متقاضی ثبت شرکت رایانه‌­ای و مدارک ارسالی ظرف مدت ۱۵ روز توسط نظام صنفی رایانه­‌ای انجام می­‌شود.

نکته دوم- اگر عضویت برای شرکت­‌های تازه تاسیس تصویب شود، مجوز فعالیت موقت برای یک سال نیز داده می­‌شود. در غیر این صورت مواردی که منجر به عدم تأیید شده است، اعلام می­‌گردد.

نکته سوم-  در صورتی که یک شرکت علاوه بر شرایط ذکر شده، حداقل یک اظهارنامه مالیاتی داده باشد، مجوز فعالیت یک ساله برایش صادر می­‌گردد.

نکته چهارم- مجوز فعالیت برای ثبت شرکت کامپیوتری معمولاً یک ساله است. پس ضروری است که شرکت­‌های کامپیوتری، هر ساله اطلاعات خود را برای سازمان صنفی به روز کنند. این اطلاعات شامل:

 1. تغییرات اساسنامه و روزنامه رسمی،
 2. اظهارنامه مالیاتی سالیانه یا برگ تشخیص مالیاتی،
 3. فرم تکمیل شده اظهارنامه مربوط به فعالیت شرکت.

نکته پنجم- در صورتی که شش ماه از پایان سال مالی شرکت گذشته باشد و مالکان آن برای ارائه مدارک اقدام نکنند، سازمان نظام صنفی به آنها اخطار خواهد داد.

در این شرایط نام شرکت به لیست مجوز موقت می‌­رود و دو ماه بعد، اگر باز هم اقدامی از سوی مالکان صورت نگیرد، از لیست شرکت­‌های دارای مجوز موقت نیز حذف خواهد شد.

مراحل ثبت شرکت رایانه­‌ای

اگر قصد ثبت شرکت در تهران را دارید، باید مطابق با مراحل زیر اقدام کنید:

 1. مطابق با اساسنامه شرکت رایانه‌­ای، موضوع فعالیت شرکت یکی از فعالیت­‌های رایانه‌­ای ذکر شده باشد، یعنی حوزه تخصصی، تجارت الکترونیک و … باشد.
 2. معرفی شخصی به عنوان مدیر عامل که باید حداقل دارای مدرک کارشناسی کامپیوتر باشد (تمام وقت)،

تبصره!

 • مدرک مدیر عامل دیپلم در زمینه کامپیوتر است  ←  حداقل ۸ الی ۱۰ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه IT،
 • مدرک مدیر عامل فوق دیپلم در زمینه کامپیوتر است ← حداقل ۴ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه IT،
 • مدرک مدیر عامل فوق دیپلم از رشته­‌های غیر از کامپیوتر است ← حداقل ۶ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه IT،
 1. بررسی مدارک ارائه شده توسط کارشناسان اداره و تأیید صلاحیت فرد یا افراد معرفی شده،
 2. برای تأسیس دفتر اصلی شرکت باید در استانی اقدام کنید که تقاضا برای اخذ مجوز در همان استان داده شده است.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت رایانه­‌ای

این مدارک شامل:

 • تصویر روزنامه رسمی آگهی تأسیس شرکت و کپی روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات شرکت،
 • تصویری از تأیید صلاحیت اعضاء،
 • تصویر شناسنامه مدیر عامل،
 • تصویر مدرک تحصیلی مدیر عامل،
 • تصویر آخرین اظهار نامه مالیاتی،
 • تصویر اساسنامه شرکت.

سخن آخر

شاید این سوال برای شما پیش آید که با یک مغازه فعال در زمینه کامپیوتر نیز بتوان فعالیت کرد، اما باید بدانید که ثبت شرکت کامپیوتری باعث می­‌شود فعالیت شما رسمی باشد.

همین امر فرصت درآمد زایی بیشتری را برای شما فراهم می­‌کند، علاوه بر آن این امکان را می­‌دهد تا بتوانید با شرکت­‌های بزرگ، پروژه‌­ها و طرح­‌های بزرگ نیز همکاری داشته باشید.

بنابراین تا دیر نشده است، اگر شرایط آن را دارید و تحصیلات شما نیز در این زمینه است، برای ثبت شرکت رایانه‌­ای اقدام کنید.