اهمیت و ضرورت ثبت برند : ثبت برند تجاری برای صاحب کسب و کار یک دارایی با ارزش محسوب می شود، به عبارتی نوعی سرمایه گذاری که برای جلب اطمینان و اعتماد و رضایت مشتری است.

این کار در نهایت باعث افزایش روزافزون مشتریان و فروش بیشتر خواهد شد. این تنها یکی از دلایلی است که ضرورت ثبت را نشان می دهد.

ثبت برند تجاری به چه معناست؟

به معنای ثبت علامت، نام، لوگو یا طرحی است که کسب و کار شما را به مخاطبان معرفی می کند و نشان دهنده حوزه فعالیت شما خواهد بود.

یک برند تجاری معتبر به کاربران خود از کیفیت و کمیت محصولات یا خدمات اطمینان می‌دهد و همین باعث رونق کسب و کار خواهد شد.

جذب مشتری؛ برگ برنده بازار رقابتی امروز است. شاید این سوال برای شما مطرح شود که یک برند ثبت نشده هم می تواند به این جایگاه برسد. پس آیا مزیت یا برتری نسبت به یکدیگر دارند؟

مزایای ثبت برند تجاری

دلیل اصلی که ما برای ثبت پافشاری می کنیم، مزایایی است که در پیش دارد. این مزایا تنها شامل حال کسانی خواهد شد که برای این کار اقدام کنند و عبارتند از

کسب حق انحصاری فعالیت و بازاریابی با برند ثبت شده

اولین مزیت برند تجاری این است که مالک آن این فرصت را پیدا می کند که تنها صاحب برند باشد. در نتیجه هیچ کس حق استفاده از برند شما را نخواهد داشت.

 داشتن حمایت قانونی از طرف دولت

در مورد اول اشاره کردیم که حق انحصاری برند به مالک تعلق می گیرد، و همین باعث می شود در صورتی که کسی از برند شما سوء استفاده کند، قانون پیگیری کند.

در واقع این کار جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی به دنبال دارد و شما می‌توانید با تنظیم دادخواست علیه او شکایت کنید.

اطمینان از عدم وجود برندهای مشابه

پس تا به اینجا متوجه شدید که سوء استفاده از برند یا برند تکراری، جرم است! در نتیجه وقتی برای ثبت اقدام کنید، مطمئن می شوید که قبلاً برندی مشابه با برند شما ثبت نشده است! بنابراین این مزیت را دارد که شما ندانسته مرتکب جرم نمی شوید و یا متهم به کپی برداری نخواهید شد.

داشتن مجوز برای کار در حوزه مربوطه

درست است که خیلی از مغازه ها بدون ثبت برند به کار خود مشغول هستند، اما اگر قصد توسعه کسب و کار خود را داشته باشند و بخواهند برای اخذ نمایندگی اقدام کنند به مشکل برمی خورند.

در واقع کسانی که برای ثبت اقدام کرده اند، با صدور مجوز برای فعالیتشان، به راحتی و با دردسر کمتر می توانند تجارت خود را گسترش دهند و کسب درآمد کنند.

امکان خرید و فروش برند

خیلی از مواقع یک برند بعد از پروسه ثبت، مدت زمان کم یا زیادی فعال است، اما بعد از مدتی به هر دلیلی کارایی برای صاحب برند ندارد. بنابراین او می تواند برای فروش آن اقدام کند.

در مقابل اشخاصی هستند که زمان کافی برای انجام فرآیند ثبت برند ندارند و باید برند خود را سریع تر به بهره برداری برسانند. پس برای خرید برند آماده اقدام می کنند.

نکته ای که وجود دارد، خرید و فروش برند، زمانی ممکن است که به صورت رسمی ثبت شده باشد. در واقع یک برند ثبت ‌شده، بر خلاف یک برند ثبت ‌نشده قابلیت خرید و فروش دارد.

ممنوعیت واردات و صادرات بدون مجوز کالا

وقتی برند خود را به ثبت می رسانید، هر گونه اقدام از سوی برند شما، باید با اجازه شخص مالک برند انجام شود. به عبارت دیگر حتی اگر بخواهید برای واردات و صادرات کالا اقدام کنید، حتما باید صدور مجوز از سوی خودتان انجام شود.

مزیتی که دارد این است که کنترل و مدیریت محصولات بر عهده مالک برند است و تا ۹۰ درصد از سوء استفاده ها جلوگیری می شود.

مجوز استفاده از صنعت بازاریابی و تبلیغات

این روزا تبلیغات و بازاریابی نقش مهمی در معرفی محصول به مخاطب دارد. شاید خیلی از افراد در پلتفرم های مجازی اقدام کنند، اما اگر در رسانه های عمومی قصد تبلیغ دارید، باید یک برند رسمی داشته باشید.

سخن آخر

اهمیت و ضرورت ثبت برند : اگر به آینده کسب و کارتان اهمیت می دهید، ثبت برند را جدی بگیرید. این کار به محصولات و خدمات شما اعتبار می بخشد و باعث می شود مشتری با اعتماد بیشتری جذب شما شود. فراموش نکنید که سرمایه گذاری اصلی شما باید بر روی مشتریان باشد. زمانی یک برند موفق را تجربه می کنید که مطابق با سلیقه او عمل کنید.