مراحل ثبت شرکت : اگر شما از جمله افرادی هستید که قصد دارید کالا یا خدماتی را به بازار عرضه کنید، در اولین قدم باید برای ثبت شرکت اقدام کنید. با ثبت شرکت نام تشکل حقوقی شما به طور رسمی ثبت خواهد شد و از مزایای آن بهره­‌مند می­‌شوید، البته در صورتی که واجد شرایط برای انجام این کار باشید.

در ضمن با توجه به نوع فعالیت شما، ثبت فعالیت در قالب شرکت به صورت‌های مختلفی امکان‌پذیر است. بنابراین آگاهی از انوع شرکت و اهمیت ثبت شرکت بهتر می‌تواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند. در این مقاله و مجموعه مقالات پیشِ رو، به تفصیل صفر تا صد ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می‌­دهیم، پس با ما همراه باشید.

ثبت شرکت چیست؟

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره کرده‌­ایم، مراحل ثبت شرکت به معنای شراکت و شریک است. به این معنا که شخص یا اشخاصی گرد هم آیند جمع شوند و در قالب یک مجموعه فعالیت­‌های اقتصادی انجام دهند، نفعی ببرند و پس از کسر هزینه­‌های انجام گرفته، سود باقیمانده را بین اعضای شرکت تقسیم کنند. شاید خیلی از افراد در قالب کسب‌­وکارهای کوچک و یا حتی مغازه داران، فعالیت مشابه شما را انجام می­‌دهند، اما کار آنها از نظر قانونی رسمی نخواهد بود.

ثبت انواع شرکت

به طور کلی شرکت­‌ها به دو دسته تقسیم ­بندی می­‌شوند:

– تجاری

– مدنی

مراحل ثبت شرکت تجاری

این نوع شرکت، تحت نظارت قوانین تجارتی تشکیل می­‌شود و هدف از تشکیل آن جلب سود و منفعت و تقسیم آن میان اعضا است. علاوه بر آن کلیه فعالیت­‌های شرکت پیرامون امور تجاری و بازرگانی شکل می­‌گیرد. شرکت­‌های تجاری نیز به خودی خود به ۷ شاخه زیر تقسیم بندی می­‌شوند که شامل:

 1. شرکت سهامی (سهامی خاص و عام)
 2. شرکت با مسئولیت محدود
 3. شرکت تضامنی
 4. شرکت مختلط غیر سهامی
 5. شرکت مختلط سهامی
 6. شرکت نسبی
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت مدنی

شرکت مدنی، شرکتی است که از اجتماع مالکین متعدد در شی واحد به نحو اشاعه تشکیل می­‌شود و از در هم آمیختن سهم الشرکه نقدی و غیرنقدی افراد حقیقی و حقوقی به وجود می‌­آید.

البته مالکیت سرمایه به شخصیت حقوقی شرکت انتقال پیدا نمی­‌کند و هر شخص به طور جداگانه مالک سرمایه شخصی خود است و امور به صورت مشارکتی اداره می‌گردد.

چرا باید برای ثبت اقدام کنیم؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که بسیاری از کسب‌­وکارهای کوچک در قالب مغازه و … مشغول به فعالیت هستند، اما رسمی نخواهد بود. بنابراین اولین سوالی که مطرح می­‌شود، این است که آیا این مساله مشکل ­ساز نخواهد شد؟

 1. وقتی یک مجموعه به طور رسمی ثبت نشود، تقسیم سود بین شرکا در اکثر مواقع به درستی انجام نمی‌­شود، در حالی که اگر ثبت شود، به هنگام ثبت شرکت و تنظیم اوراق اداری موقع تقسیم سود به مشکل نمی‌­رسند و می‌­توانند مطابق با اسناد از حق خود دفاع کنند.
 2. علاوه بر آن جلوه حقوقی، قانونی و رسمی به کسب و کار می­‌بخشد و کلیه فعالیت­‌ها قابل پیگیری خواهد بود. در این صورت بهتر می‌­توانید در جهت گسترش کسب‌­وکارتان، وارد عقد قرارداد با شرکت­‌ها و موسسات بزرگ شوید، زیرا شرکت­‌های رسمی، کمتر اعتماد می­‌کنند و وارد مذاکره با هر شخص حقیقی نمی­‌شوند.
 3. همچنین با ثبت رسمی کد کارگاهی دریافت می­‌کنید که به کمک آن تمامی پرسنل و کارمندان خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌­دهید.
 4. با ثبت شرکت، مشتریان اعتماد بیشتری نسبت به برند شما دارند و راحت‌­تر می‌­توانید در دنیای مجازی نیز فعالیت داشته باشید.
 5. در ضمن، با ثبت شرکت این امکان وجود دارد تا به خوبی رشد و پیشرفت کند و در سطح ملی و همچنین سطح بین المللی مشهور شود.
 6. نکته مهم این که با ثبت شرکت، شما اجازه ثبت برند خواهید داشت، بنابراین برای انواع محصولات و خدمات امکان ثبت برند اختصاصی دارید.
 7. با ثبت شرکت می‌­توانید در مزایده­‌ها و مناقصات شرکتی شرکت کنید و سود مناسبی را کسب کنید.

در نهایت اینکه با ثبت شرکت کلیه برنامه‌های شرکت جنبه رسمی و قانونی پیدا کرده و تمامی قراردادها و اسناد موجود در آن نیز رسمیت پیدا می‌کنند.

سخن آخر

موسسه حقوقی “فردا ثبت” بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان در زمینه امور حقوقی ثبت شرکت دارد و به راحتی شما در تمام مراحل انجام کار از مدارک مورد نیاز و … همراهی می‌­کند.