مدت زمان ثبت شرکت از زمانی به حساب می‌­آید که اظهارنامه و اساسنامه شرکت به تأیید نهایی برسد و پس از آن نیز توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی تأیید شود.

در مقابل برای مدت زمان ثبت برند نهایی، تعداد اظهارنامه­‌های علامت تجاری که قبل از شما در صف انتظار بررسی است، تعیین کننده است.

ثبت برند چقدر به طول می­‌انجامد؟

به طور کلی در دو بخش عمده خواهد بود که شامل:

  1. زمان لازم جهت بررسی کارشناسان و رئیس اداره علامت تجاری تا بیان نظر نهایی که اصولاً در حدود ۱ ماه و یا کمتر به طول می‌­انجامد. در صورتی که هر سه کارشناس مربوطه و رئیس اداره علامت تجاری نقصی در مدارک و پرونده مشاهده نکنند، باید به سراغ بخش دوم کار برویم.
  1. به محض تأیید اداره علامت تجاری، باید برای تشکیل پرونده فیزیکی علامت، پرداخت هزینه‌های روزنامه رسمی و چاپ آن در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار اقدام کنید.

¤ لازم به ذکر است که بعد از چاپ آگهی در روزنامه حدود ۳۰ روز زمان لازم است تا نتیجه نهایی مشخص شود. اگر با چاپ نوبت اول هیچ گونه شکایتی به ثبت نرسد، نوبت به چاپ دوم می‌­رسد.

¤ در چنین شرایطی باید برای پرداخت هزینه روزنامه رسمی دوم و چاپ آن، پرداخت هزینه حق الثبت، مراجعه حضوری مجدد به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند ثبت برند اقدام کنید.

¤ مجموع این اقدامات حدود ۴۵ روز طول می­‌کشد که باید طبق روال قانونی طی شوند. با یک نگاه کارشناسانه تر می‌­توان گفت مدت زمان ثبت برند و دریافت سند آن حداکثر ۵۰ روز طول می‌کشد.

چرا ثبت برند بیش از ثبت شرکت به طول می‌­انجامد؟

بعد از ثبت شرکت، ثبت برند یکی از دغدغه‌­های صاحبان کسب­‌وکارهای کوچک و بزرگ است، پس طبیعی است که مدت زمان ثبت آن برای‌شان مهم باشد.

پروسه ثبت شرکت حداکثر ۱۰ روز کاری زمان می­‌برد، اما ثبت برند حدود دو ماه به طول می‌­انجامد. این اختلاف زمانی ناشی از موارد زیر است:

  1. تمام شهرهای ایران، یک اداره ثبت شرکت دارند. در نتیجه اقدامات لازم برای ثبت انواع شرکت در اداره ثبت شرکت‌های همان شهر و استان انجام می‌شود. پس اینجاست که متوجه می­‌شویم چیزی بنام صف و نوبت بررسی وجود ندارد و کار با سرعت بالایی انجام خواهد شد، امّا در مورد ثبت برند متفاوت است.
  2. اداره مالکیت معنوی که موظف به رسیدگی اموری مانند ثبت علائم تجاری، ثبت طرح‌های صنعتی و ثبت اختراعات است، تنها در تهران مستقر می­‌باشد و تمام اظهارنامه‌های مربوط به ثبت برند از جای جای ایران به این اداره ارسال می‌­شود. پس طبیعی است که ثبت برند طول بکشد، زیرا یک اداره تعداد کارمند زیادی برای رسیدگی به پرونده­‌های این چنین ندارد. بنابراین برای بررسی سریع، دقیق و فنی اظهارنامه‌های ارسالی فرصت بیشتری لازم است. از طرف دیگر با توجه به حجم انبوه اظهارنامه‌های واصل شده به اداره مالکیت معنوی، صف و نوبت بررسی تشکیل می­‌شود و همین صف و نوبت است که منجر به طولانی­ شدن مدت زمان ثبت برند به نسبت ثبت شرکت می‌­باشد.
  1. دیگر دلیل طولانی بودن مدت زمان ثبت برند به مجوز چاپ آگهی در روزنامه رسمی مربوط می­‌شود. در ثبت شرکت ابتدا، ثبت رسمی انجام و سپس روزنامه رسمی چاپ می‌­شود. در حالی که در مراحل ثبت برند دو نوبت انتشار روزنامه رسمی قبل از ثبت نهایی برند وجود دارد. بین دو نوبت چاپ حداکثر ۳۰ روز اختلاف باید باشد.

مدت زمان اعتبار ثبت شرکت

برای مدت زمان اعتبار ثبت شرکت، محدودیتی ذکر نشده است. یعنی از زمانی که ثبت شرکت، رسمی شد تا بی نهایت، متقاضی آن مجوز فعالیت دارد.

در صورتی که متقاضی شرکت نیز فوت کند، سهام آن قابل انتقال به خانواده‌­اش خواهد بود. این در حالی است که مدت زمان اعتبار برند ۱۰ سال است.

با ثبت شرکت در کمترین زمان، قانونی عمل کنید!

ثبت برند به کسب­‌وکار شما اعتبار می­‌بخشد و باعث می­ شود تحت حمایت دولت باشید. در ضمن مزایایی در کنار آن خواهد بود که متقاضی از آن بی نصیب نخواهد ماند.

همانطور که متوجه شدید هم ثبت شرکت پروسه‌­ای طولانی مدت نیست و ظرف حداکثر ۱۰ روز شما صاحب شرکت خود خواهید بود.

بنابراین در اولین فرصت اقدام کنید تا هر چه سریع‌­تر به اهداف خود دست یابید.