وقتی صحبت از ثبت شرکت می‌­شود، بسیاری از افراد بر این باورند تا این قانون برای اخذ مالیات از جانب دولت است و هیچ فایده دیگری ندارد. در حالی که این چنین نیست! البته که سالیانه شرکت­‌ها ملزم به پرداخت مالیات هستند، اما دلیل اصلی برای انجام این کار، کسب اعتبار قانونی است.

با انجام این کار، دولت و قانون به راحتی شرکت­‌هایی که به طور رسمی و قانونی ثبت شده است را شناسایی می­‌کند و از آنها حمایت می­‌کند. علاوه بر آن ثبت شرکت برای صاحبان آن منافع بسیار دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مزایای ثبت شرکت

تمام مزایایی که در ادامه گفته می­‌شود، تأثیرات مثبتی بر کسب‌­وکار خواهد داشت که عبارتند از:

جلب اعتماد سرمایه­‌گذاران برای همکاری

بسیاری از شرکت‌­ها هستند که در ابتدای مسیر، سرمایه چندانی ندارند و اگر بخواهند سرمایه­‌گذار جذب کنند، با توجه به ثبت قانونی، امکان تأمین سرمایه بیشتر از موسسه­‌های غیر رسمی خواهد بود.

از طرفی یک سرمایه­‌گذار زمانی اعتماد می­‌کند که یک شرکت، تمام مراحل ثبت را به طور کامل طی کرده باشد.

در ضمن دریافت وام­‌های بانکی نیز منوط به ثبت شرکت است، زیرا بسیاری از حمایت‌های دولتی نیز از همین طریق به صاحبان کسب‌وکار ارائه می‌شود.

کسب اعتبار برای فعالیت با ثبت شرکت

مهم­‌ترین پیامد انجام این کار، فعالیت در سایه حمایت دولت و قانون است، به همین دلیل شرکت­‌های ثبت شده همواره به مشتریان، شرکاء و … پیام مهم “اعتبار قانونی” را خواهند داشت تا آنها راحت­‌تر بتوانند قرارداد همکاری را ببندند.

شاید برای برخی از افراد چندان مهم نباشد، اما بهتر است از این جنبه بررسی کنید که آیا شما با هر کسی دست دوستی می­‌دهید؟ هر کسی را به خانه خود راه می‌دهید؟ به او پول قرض می­‌دهید؟ با پاسخ به این سوالات بهتر می­‌توانید متوجه معنای اعتبار برای شرکت­‌ها شوید.

شراکت افراد در سایه قانون

همانطور که می­‌دانید برای ثبت شرکت حداقل دو نفر باید بعنوان شریک معرفی شوند. وقتی دو یا چند نفر تصمیم به انجام این کار می­‌گیرند، قطعاً سلیقه مشابهی دارند و شک و شبه‌ه­ای بین آنها وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که اصل اولذ برای ثبت شرکت امضای تفاهم نامه است که شفافیت بین شرکاء را ثابت می­‌کند.

در ضمن مسائل  و شکلاتی که ممکن است گریبان­‌گیر شرکت شود مشخص خواهد شد، مانند سود و ضرر، چگونگی تقسیم دارایی‌­ها، بدهی­‌ها و … . در نتیجه در بدترین شرایط هم همکاری می­‌تواند خیلی مناسب و با اطمینان دنبال شود.

فرصت عقد قراردادهای بزرگ

همانطور که متوجه شدید، وقتی شرکت خود را به صورت قانونی به ثبت می­‌رسانید، اعتبار کسب می­‌کنید، پس افراد نه تنها راحت­‌تر به شما اعتماد می­‌کنند، بلکه برای عقد قرارداد نیز ترغیب خواهند شد.

برای مثال فرصت­‌هایی در شرکت­‌های بزرگ داخلی و یا حتی بین‌­المللی مانند مناقصه و یا مزایده وجود دارد که تنها شرکت­‌های قانونی امکان شرکت در آنها را دارند. بنابراین با ثبت شرکت شانس خود را چندین برابر می­‌کنید.

هم­چنین با انجام این کار  این امکان را دارید تا برای دریافت نمایندگی و یا شعبه برخی از شرکت­‌های داخلی و بین‌­المللی نیز اقدام کنید.

فرصت استفاده از تخصص دیگران با ثبت شرکت

قطع به یقین وقتی یک شرکت به ثبت می‌­رسد، تنها به مدیر احتیاج ندارد، بلکه حسابدار، طراح، برنامه‌­نویس و … نیز نیاز است که انجام آنها تنها از یک نفر ساخته نیست.

هم­چنین ممکن است نتوانید به برخی از فعالیت­‌ها به درستی رسیدگی کنید و نیاز داشته باشید که برخی افراد به شما کمک کنند.

ثبت شرکت یکی از راه­‌هایی است که به شما کمک می­‌کند تا به راحتی از تخصص افراد دیگر در شرکت خودتان استفاده کنید. حتی می‌­توانید فعالیت شرکت­‌تان را گسترش دهید و با استفاده از توانایی افراد توانمند آن را تقویت کنید.

با ثبت شرکت به کسب­‌وکار خود اعتبار ببخشید

همانطور که تا به اینجا متوجه شدید، ثبت برند در کنار پرداخت مالیات، مزایایی دارد که سود زیادی برای اعضای آن به همراه خواهد داشت.

از همه مهم‌­تر اعتباری است که به شما و فعالیت­‌تان خواهد بخشید. اینجاست به راحتی از سوی دیگر سازمان­‌های معتبر نیز پذیرفته می­‌شوید و در صورت بروز هر گونه مشکلی مورد حمایت دولت و قانون خواهید بود.

پس فرصت را از دست ندهید. اگر از مدارک و شرایط کار نیز آگاهی ندارید، می‌­توانید آن را موسسه­‌های حقوقی یا وکلای ثبت بسپارید تا خیال­‌تان از بابت نتیجه کار راحت شود.