ثبت برند لاتین : امروزه به لطف گسترش روش های مختلف توسعه کسب و کار مانند ثبت برند و همین طور پیشرفت صنعت تبلیغات، بازرگانان راحت تر از قبل محصولات و خدمات خود را در بازار عرضه می کنند.

آنها تمام شهرت و محبوبیتی که در بازار به دست می ­آورند را در درجه اول مدیون برند هستند؛ نام و نشانی که به آنها کمک می کند تا بهتر شناخته شوند.

حتماً نام برند سامسونگ، هِرمِس و خیلی از برندهای دیگر به گوشتان خورده است، اما آیا هیچ کدام، نام صاحب این برندها را می شناسید؟! کمتر کسی پیدا می شود که پاسخ مثبت به این سوال بدهد.

پس محبوبیت و معروف بودن این برند ها به قدرت نام تجاری‌ اشاره دارد که باعث می‌ شود محصولات شما در تمامی دنیا شناخته شود.

اگر به مثال هایی که زده شد دقت کنید، متوجه می شوید که برندهای محبوب دنیا هستند، پس برند لاتین نیز می تواند گستره کار شما را افزایش دهد تا به موفقیت های بزرگی در سطح جهان دست پیدا کنید.

اگر تمایل به برند لاتین دارید، این مقاله را از دست ندهید!

شرایط ثبت برند لاتین

برای برند لاتین، مانند ثبت یک برند عادی، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند اقدام کنند. البته لازم به ذکر است که انجام این کار، مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. در کنار آن مدارک دیگری نیز لازم است که باید توسط متقاضی به اداره ثبت تحویل داده شود

آنچه اشخاص حقوقی برای برند لاتین نیاز دارند:

  • کپی روزنامه تاسیس شرکت،
  • کپی آخرین آگهی هیئت مدیره،
  • شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا + مدیر عامل شرکت،
  • کارت بازرگانی،

آنچه اشخاص حقیقی برای برند لاتین نیاز دارند:

  • شناسنامه و کارت ملی متقاضی،
  • کارت بازرگانی

چگونگی ثبت برند لاتین

مراحل ثبت کاملاً مشابه برند فارسی است، فقط کافی است در مرحله ارائه مدارک، کارت بازرگانی را نیز به همراه داشته باشید.

مدت زمان اعتبار برند لاتین چقدر است؟

وقتی مراحل ثبت برای یک برند فارسی به اتمام رسید، به شما یک گواهی ثبت ۱۰ ساله پس از طی کردن مراحل اعطاء می شود که برای برند لاتین نیز به همین صورت است.

بنابراین مالک برند می تواند تا ۱۰ سال از این نام تجاری برای عرضه محصولات و خدمات خود استفاده کند و پس از اتمام مدت اعتبار نیز نسبت به تمدید آن اقدام کند.

ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی امکان پذیر است یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم بله! اما به شرط آن که افرادی قصد ثبت برند لاتین دارند بررای ثبت ۱۰۰ درصد برند به صورت لاتین اقدام نکنند.

به این معنا که برند خود را تا ۷۰ درصد فارسی و ۳۰ درصد انگلیسی ثبت کنند. با این ترفند دیگر ارائه کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود و می‌توانید برند لاتین را بدون کارت بازرگانی ثبت کنید.

سوالات متداول 

چه زمانی باید ادعا کنیم که برند ما لاتین است؟

در صورتی که واژه با ریشه لاتین باشد یا با حروف فارسی اما به لاتین نوشته شود، برند شما یک برند لاتین محسوب می شود و مالک برند موظف است برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام کند.

آیا برای ثبت برند لاتین، استعلام برند ضروری است؟

بله، صد در صد! به هنگام انتخاب نام مناسب برای برند لاتین، استعلام ضروری است تا علاوه بر عدم مشابهت یا تکراری بودن برند در زبان فارسی، این عدم مشابهت و تکرار در برند غیر فارسی هم بررسی و مشخص شود.

آیا برند لاتین بر پرداخت عوارض و مالیات اثر می گذارد؟

خیر، برند لاتین هیچ گونه تأثیری بر میزان پرداختی عوارض و مالیات نخواهد داشت.

نتیجه اینکه …

ثبت برند فارسی یا لاتین، هر دو به پیشرفت و شناخته شدن کسب و کار شما کمک می کند، اما نباید انتظار داشته باشید که با اقدام برای ثبت ساده به نتیجه می رسید و یک شبه ره صد ساله را طی می کنید!

پروسه ثبت، آغاز راه است و بعد از آن با مالک برند است تا هدفمند و طبق یک برنامه درست پیش برود و به هدف اصلی خود برسد. فراموش نکنید بازار رقابت سنگین است و کسی پیروز نبرد است که اعتماد مشتریان را جلب کند.

بنابراین باید به کمک متخصص این حوزه، بر روی مشتریان خود سرمایه گذاری کنید تا به نتیجه برسید، هم برای برند لاتین و هم فارسی.